Vigyázz..., Dengue-láz!

A Dengue öl

MINDEN AMIT TUDNOD KELL A BETEGSÉGRŐL

ÉS

A SZÚNYOGRÓL



A szúnyog

A dengue-lázat két fajta szúnyog terjeszti ( az Aedes aegypti és Aedes albopictus ), Éjszaka és nappal egyaránt csípnek. A terjesztői -főleg az Aedes aegypti- a lakásokban és házak környékén, lakóövezetekben szaporodnak, olyan helyeken, ahol víz gyűlik össze ( virágcserép, gumiabroncs, ciszterna, stb. ) Az Aedes albopictus ritkábban felelős a fertőzésekért mert nem szeret a lakóövezetek közelébe kerülni, nem úgy, mint az Aedes aegypti ami kifejezetten jól érzi magát a mesterséges környezetben.

Hogyan viselkedik? Hogyan támad?

Az Aedes aegypti kisebb mint 1 cm, kávé vagy fekete színű, a testén és lábán fehér csíkokkal. Mivel nem szereti az erős napsütést általában a kora reggeli és a késő délutáni órákban támad, de napközbeni hőségben is csíphet lakáson belül vagy kívül, ha van árnyék.
O Aedes aegypti egyértelműen városi életmódot folytat, az erdőkben lévő vizes rezervátumokban nagyon ritkán találhatóak meg a szaporodásához szolgáló lárvák. Átlagosan minden Aedes aegypti 30 napot él és a nőstény 150 és 200 petét rak le minden alkalommal. Élete során számtalan alkalommal képes petéket rakni, elég csak egyszer találkoznia a hímmel, a spermát testében tárolja. A dengue vírussal találkozva örök hordozóvá válik és 30 - 40% eséllyel örökíti át a betegséget az utódainak.
A petéket nem a vízbe hanem pár miliméterrel a víz felszíne fölé helyezi, olyan használati tárgyakban mint üres üvegek, aluminium dobozok, gumi abroncsok, fedetlen víztároló edények, virágcserepek alatti tányérok vagy bármilyen egyéb eszköz amiben megállhat az esővíz. Amikor esik az eső, a vízszint megemelkedik és kapcsolatba lép a petékkel amik kicsit több mint fél óra alatt kikelnek. Az ezt követő 5 - 7 nap alatt a lárva 4 fejlődési fázison halad keresztül, mire szunyog lesz belőle.

Hogyan terjed a betegség?

A nőstény szúnyog megcsípi a fertőzött embert, megtartja a vírust a nyálában és új csípésekkel adja tovább. A betegség az Ember - Aedes aegypti - Ember ciklusban terjed. A fertőzött vér nőstény szónyogba bejutása után a szúnyog egy inkubációs időszakon megy át. Ezután élete végéig a vírus terjesztőjévé válik. Innentől kezdve minden egyes csípésével továbbadja a vírust.

Milyen a szúnyog számára ideális környezet?


A nőstények és hímek ( amik általában együtt vannak a nőstényekkel ) lakásokon belül találhatóak. A lárvák fejlődéséhez legmegfelelőbb hőmérséklet  a 25 és 30ºC között található. Ez alatt vagy fölött az Aedesnek csökken az aktivitása. 42ºC felett és 5ºC alatt meghal.
Rio de Janeiro a Aedes aegypti kifejlődéséhez ideális környezetet biztosít. A relatív páratartalom és a hőmérséklet tényezők létfontosságúak a szúnyog kifejlődéséhez, főleg a peték életbenmaradásához a vizen kívül. A sűrűn betelepültség mellett, a városban gyakori a 70% - 80%-os relatív páratartalom és a 25ºC körüli hőmérséklet, a hordozó szaporodásához ideális körülmények. Ezért kiemelten fontos az összehangolt harc a szúnyog szaporodó helyeinek felszámolása érdekében.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése